Бележки и допълнителни въпроси – Урок 8

1. Пилат е бил несправедлив и корумпиран управник. Ако направим анализ на съдебния процес срещу Исус, ще видим това на много равнища. Как виждате неговата поквара в този процес?

И все пак тази среща е последен шанс, предоставен от Господа на славата, за да може Пилат да се покае. Въпреки че разговорът помежду им не довежда до изразена спасителна вяра (а по-скоро до отхвърляне и дори страх), тази случка е показателна за това, как Бог дава на всеки един човек възможност да чуе и да откликне на посланието на истината. За онези, които реагират положително на вестта (идваща посредством общото откровение, Божията грижа или човешката съвест), Бог дава допълнително светлина – чрез мисионери (превеждащи Библията на техните езици), чрез други християни (които смело разпространяват евангелието дори и с риск за живота си), чрез сънища или видения за Исус, чрез сателитни радио програми, които излъчват евангелското послание до всевъзможни точки по земята. Бог никога няма да допусне да остави хората без свидетелства за Него. Същевременно с това Той ще бъде прав да осъди всички, които са останали извън Неговата благодат и милост (вж. Тит 3:5), но това не е по сърцето Му (I Тим. 2:4).

По какъв начин Бог е проникнал във вашия свят, за да ви запознае със спасителната вест и за да просветли очите на сърцето ви за Неговата благодат (Ефес. 1:18)?

2. Още светлина върху характера на Пилат:

  • Пилат не е склонен да предприеме действия, макар добре да знае, че са правилни (вж. 18:29-31).
  • От този разказ можем да заключим, че той е бил изпълнен с притеснение – поне четири пъти излиза от съдебната зала, а после се връща, за да продължи разговора с Исус (18:29, 33, 38; 19:4, 14). Каква роля е изиграла неговата съпруга за този смут в душата му? Как си обяснявате безпокойството му?
  • Пилат е бил готов да слуша думите на Исус, което личи от разговора помежду им и се е отнасял към Него с неподправено уважение (вж. 33 ст.). В крайна сметка обаче от страх той произнася смъртната присъда на Исус. От какво се е страхувал?
  • Човек едва ли може да си представи по-неправеден съдия от Пилат, нито по-несправедлива присъда от тази. Пилат се оказва неспособен да последва гласа на съвестта си и затова се опитва да прехвърли отговорността на други – първо на Ирод, после на тълпата, а накрая и на свещениците. Съдебният процес още от началото си е с предрешен завършек. Дори и в самия край Пилат се обръща към множеството с молба да бъде променена присъдата, но без резултат.
  • След управлението си в Юдея Пилат е преместен да довърши своите години на служба към императора в град Лион (днешна Франция). Днес там може да се намери знак за службата му на това място – символ както на безславния му завършек, така и на угризенията на съвестта му. Според мълвата той сам е приключил живота си със самоубийство, но никой не знае със сигурност.

3. От срещата на Пилат с Исус можем да извлечем няколко принципа за нашия живот:

  • Невъзможно е човек да остане неутрален към личността на Исус Христос. Независимо че Пилат пет пъти прави опит да освободи Исус, в края на краищата той се поддава под обществения натиск. Какво научаваме от Матей 12:30?
  • Страхът от хората играе особено силна роля, когато трябва да се вземат решения, свързани с гласа на съвестта ( Пр. 29:25). Пилат е пленник на собственото си корумпирано управление. Той знае, че враговете му ще се възползват от неговата слабост, ако откаже да се поддаде на натиска им. Затова решава да действа противно на съвестта си. Какво казва Матей 10:32-33 за този вид хора? Как на практика се отричаме от Христос пред човеците? Кога би следвало да се изправим за Христос и да Го изповядаме?
  • Исус е стандартът и източникът на истината в този живот. Какво научаваме от Йоан 14:5, Ефесяни 4:21 и Йоан 8:32 по отношение на истината? По какъв начин откриването на истината в Исус Христос ни прави свободни хора? Как успявате да достигате до Божията истина в ежедневието си? По какъв начин представяте истината пред хората около вас?