Бележки и допълнителни въпроси – Урок 6

1. Районът Декапол (в превод Десетоградие) се простира на североизток, изток и югоизток от Галилейско море. Той се управлява административно от десет града, установени в периода между Стария и Новия завет като платформа за културно налагане на елинизма. Всичко започва с кампанията на Александър Велики през 323 г. пр. Хр. По тези земи са живеели хора от две култури. Едните са били заселени тук гърци, а другите – местни семитски етнически групи. Те са били принудени да съжителстват едни с други. В резултат се е получило своеобразно смесване, при което римски или гръцки божества като Пан и Зевс са били почитани редом до местни семитски идоли като Душара. Може би това отчасти обяснява и присъствието на демонично влияние в района. Герасинците (наричани от еврите гадаринци, вж. Мат. 8:28-34) са били народностна група, обитаваща югоизточното крайбрежие на морето.

2. Както в Библията, така и от опита си като християни виждаме, че има различни степени на демонично обладаване. Най-тежките жертви може да проявяват симптоми, подобни на героя от тази история. В своята книга Мощно изцеление Джон Уимбър описва от личния си опит следните признаци при хора, които са сериозно обладани от демони:

  • Извратени физически реакции особено в присъствието на Светия Дух (като например по време на богослужение).
  • Пристрастяване към наркотици или алкохол.
  • Проблем с компулсивни форми на поведение в сфери като хранене, похот, блудстване, порнография, хомосексуалност, клептомания, убийства, лъжене, рязане на самия себе си или опити за самоубийство.
  • Неправилни отношения като омраза към себе си, непростителност, горчивина, раздразнителност или ненавист.
  • Обвързване с пагубни емоционални състояния като депресия, тревожност или гняв.
  • Хронични болести – особено такива, които се онаследяват в поколенията.
  • Окултни практики в миналото на човека.
  • Тежки наследства в семейството като кръвосмешение, алкохолизъм, различни форми на детско насилие или скрити тъмни практики.

3. Когато даден човек е силно обладан от зли духове и не може да се избави от тяхното влияние, тогава е необходимо църквата и нейните духовни водачи да приложат Христовия авторитет. В други случаи обаче е възможно човек сам да положи усилия, за да се отърве от демонични въздействия в живота си. Ето някои важни стъпки, които трябва да имаме предвид:

  • С вяра потърсете Христос и (отново) посветете всяка една сфера от живота си на Него. За някои хора това би могло да означава да приемат Христос като Спасител. За други може да е въпрос на ново посвещение. Белег за такова посвещение може да бъде решението човек да приеме кръщение (вж. Римляни 10:9-17; 6:12-13).
  • Изповядайте и се отречете (ако се налага и публично) от онези грехове, обвързаности или зависимости, с които ви е трудно да се преборите (вж. I Йоан 1:9; Яков 4:1-10).
  • Приемете силата, която Христос ви предлага, за да се възпротивявате на Сатана във вашия живот (вж. Яков 1:7; Йоан 1:12; Ефесяни 6:10-19). Всекидневно се обличайте с пълното Божие всеоръжие и потърсете приятели, които да ви подкрепят отблизо в тази борба.
  • Унищожете всички предмети (дискове, касети, списания, снимки, подаръци от миналото, сувенири, видео игри, книги и др.), които са свързани с областта на греха, срещу който се борите. Особено много това се отнася за нещата с окултен произход.

4. Оръжията на християнина в духовната война не са малко. Те са силни да събарят цели крепости, издигнати в съзнанието ни и в живота ни, за да носят унищожение, хаос и зло (вж. II Коринтяни 10:3-6). Тук се включват:

  • Молитвата. Това е най-централното и основно действие, към което следва да прибягваме, за да се възпротивяваме на злия противник. Внимателно изучете Ефесяни 6:10-19 с оглед на това, как да се молите като служител във войската на Господ Исус Христос. Молитвата е както действие, така и отношение на сърцето. Тя следва да се съчетава с вяра и лично послушание пред Христос. Само тогава би била ефективно оръжие (вж. Яков 5:16-18).
  • Името на Исус Христос. Прочетете Марк 16:17, Йоан 14:14 и Филипяни 2:9. Тези текстове (наред с още много други) показват колко важно е името на Исус, което съдържа Неговия авторитет. Когато Исус ни приканва да използваме Неговото свято име, всъщност Той ни дава разрешение да Го прегърнем и да се скрием под Неговата власт (а според една друга метафора – „да се облечем в Него“; вж. Римл. 13:14; Гал. 3:27; Ефес. 4:24; Кол. 3:10). Вижте също историята в Деяния 19 гл. за силата на Христовото име. Когато дойде Съдният ден, ще се окаже, че сред християните има хора, които никога не са се запознавали с Христос по име (вж. Матей 7:22-23). Ако вие сте такъв човек, покайте се и още сега се обърнете категорично към Исус Христос!
  • Кръвта на Исус Христос. В Откровение 12:11 се говори за силата и способността на пролятата на Голгота кръв да опазва и да подсигурява светиите. Заради пролятата кръв на Исус, влиянието на Сатана в нашия живот е обезсилено (Йоан 12:30-32; Колосяни 2:14-15).
  • Съгласие. Когато двама или повече християни се съгласят в молитва, тогава силата на Сатана се разчупва (вж. Матей 18:19; Деяния 1:14). Преди всичко останало ние се съгласяваме помежду си да се покоряваме на Божието слово и да го следваме. Сетне се съгласяваме за това, което Отец извършва сред нас чрез силата на Светия Дух. Посвещаваме се да се присъединим към делото на Бога дори и ако това означава в личен план или заедно да станем мъченици.
  • Постене. Това е съзнателното решение да се въздържаме от храна за определен период от време с цел да изострим сети вата си спрямо действието на Бога сред нас и да възобновим решимостта си с покорство да следваме напътствията и водителството на Бога. Вж. Матей 17:21; Деяния 13:2-3; II Коринтяни 12:10; Матей 6:16-18.
  • Хваление. Както индивидуалното, така и съвместното хваление е мощно оръжие в ръцете на Бога. Тук ще ви е полезно да имате достъп до християнска музика или радио програми. Вж. Псалом 145:2; Деяния 16:25.
  • Божието слово. Това е единственото офанзивно оръжие в арсенала, който ни дава Бог (вж. Ефесяни 6:17). Написаното Слово следва да се запаметява, за да може в момент, когато внезапно бъдем мобилизирани за битка, Духът да припомня в съзнанието ни необходимите важни текстове. Не забравяйте, че самият Господ Исус прибягва към цитати от Словото (с думите „Писано е…“), когато трябва да се противопостави на дявола (Матей 4:4). Божието слово е сред най-важните ни оръжия защото основният тактически прийом на Сатана е измамата. Сатана е баща на лъжите, а истината на Божието слово е светлина в мрака! (Вж. също така Еремия 32:8; Йоан 5:19; Йоан 17:17.)